Jaki monitor wybrać do pracy? Krótki poradnik

Jaki monitor wybrać do pracy? Krótki poradnik

Monitor do pracy, którego chcemy używać codziennie, powinien być odpowiednio dobrany. Należy przede wszystkim uwzględnić jego parametry techniczne, ponieważ złe będą przysparzać nam wiele niedogodności. Co więcej, mogą nawet ograniczyć funkcjonalność komputera oraz ergonomię pracy. Jaki więc monitor wybrać do pracy?

Jaki monitor wybrać do pracy i co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Gdy wybieramy monitor do pracy, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów. Szczególnie ze względu na to, że będziemy mieć do czynienia z naszym sprzętem na co dzień. Należą do nich:

  • czas, jaki poświęcamy pracy
  • rodzaj wykonywanej pracy;
  • umiejscowienie stanowiska pracy;
  • warunki pracy urządzenia.

Jaki monitor wybrać do pracy w biurze? Odpowiedni rodzaj matrycy

W pierwszej kolejności zastanówmy się nad parametrami matrycy monitora. Przede wszystkim weźmy pod uwagę typ matrycy. Możemy wyróżnić:

  • matryce TN – to rozwiązanie przede wszystkim tanie. Ponadto ich plusem jest czas reakcji, który jest bardzo krótki. Natomiast jeśli chodzi o mankamenty, to należy wspomnieć, że nie najlepiej odwzorowują kolory. Charakteryzują się też przeciętną głębią czerni oraz dość wąskie kąty widzenia w pionie i w poziomie To wystarczający wybór jeśli chodzi o pracę biurową w arkuszach i dokumentach.
  • matryce IPS – doskonale odwzorowują kolory. Ponadto gwarantują znakomitą głębię czerni, kontrastowość, a także szerokie kąty widzenia. Słabszą ich stroną jest natomiast wyższa cena i nieco wolniejszy czas reakcji. Poleca się je dla osób, które pracują na programach graficznych.

Weźmy też pod uwagę rodzaj matrycy.

Do wyboru mamy:

  • matryca matowa, która niweluje refleksy światła. Ponadto wzrok osób, które pracują przy monitorze z matową matryca wolniej się męczy. To dobry wybór, jeśli pracujemy na dokumentach i arkuszach
  • matryca błyszcząca, która co prawda gorzej radzi sobie z odblaskami światła, jednak znacznie lepiej odwzorowuje kolory, gwarantując intensywną głębię czerni, dlatego sprawdzi się u grafików komputerowych

Jeszcze niedawno standardem w pracy biurowej były matryce mające 19-cali. Obecnie jednak najczęściej wybiera się matryce, które mają przekątną 22–24 cale