Silikon jest jednym z popularniejszych środków, który wykorzystuje się powszechnie przy instalacjach oraz łączeniach. Jest on wybierany głównie ze względu na łatwość w aplikacji, szybkie właściwości wiążące czy też elastyczność. Znajduje on swoje zastosowanie w różnego rodzaju pracach montażowych oraz naprawczych. Wysoka przyczepność oraz właściwości wiążące sprawiają, że silikon jest trudno usunąć. Jak więc to zrobić bez konieczności uszkadzania powierzchni, na której się znajduje?
Środki usuwające silikon
Decydując się na korzystanie z silikonu należy być bardzo ostrożnym podczas jego aplikowania. Jest on znacznie trudniejszy do usunięcia niż dobrze znane rodzaje plam np. z wina czy czekolady. Jakie środki sprawdzą się w usuwaniu tego preparatu? Możemy je dostać w praktycznie każdym sklepie budowlanym. Jednym z najlepszych wybór może okazać się specyfik w formie rozpuszczalnika. Warto również skorzystać z acetonu, który to należy wlać na ściereczkę, a następnie przetrzeć miejsce i umyć wodą.
W walce z silikonem pomocne mogą być również domowe metody. Pomóc może ocet bądź płyn do mycia naczyń. Silikon na powierzchni należy zalać dużą ilością środka, a następnie zebrać go na ściereczkę czy inny papier.
Stary, a świeży silikon- jakie są różnice ?
Usuwanie starego i zaschniętego już dobrze silikonu może okazać się sporym wyzwaniem. Przeważnie chcemy go usunąć w przypadku chęci wymiany go przy wannie, kabinie prysznicowej czy zlewie.
Stary silikon należy usuwać w pierwszej kolejności przy wykorzystaniu ostrego narzędzia, najlepiej nożykiem. Nie jest to jednak proste zadanie i wymaga sporej dozy precyzji. W końcu podczas operacji może dojść do uszkodzenia i zarysowania np. płytek czy innej powierzchni.
W przypadku świeżego silikonu sprawa wygląda znacznie łatwiej. Jest on stosunkowo prosty do usunięcia. W większości przypadków wystarczy jedynie kawałek ściereczki i płynu do mycia naczyń.
Podsumowanie
Reasumując, usuwanie silikonu z powierzchni jest stosunkowo prostą czynnością, o ile jest on świeży. Wówczas wystarczą domowe środki w postaci płynu do mycia naczyń czy octu. W przypadku starszego silikonu sprawa wygląda nieco gorzej. Niezbędne będzie wykorzystanie nożyka, zachowując przy czyszczeniu ostrożność i precyzję.