Jak radzić sobie z upałem?

Jak radzić sobie z upałem?

Upały – zagrożenie zdrowia.  

Zimą o nich marzymy, ale gdy przychodzą wywołują dreszcze.. grozy. Statystycznie większość ludzi woli ciepło, przyjemną wiosnę, babie lato, złotą polską jesień gdy słońce jeszcze przygrzewa. Ale mało kto cieszy się gdy skwar leje się z nieba. Narażone są przede wszystkim dzieci i osoby starsze. Ale nie na mniejsze ryzyko  wystawione są też pozostali. Co robić, by przetrwać? Sposobów jest wiele, bardziej i mniej skuteczne. 

Przede wszystkim pamiętaj: 

 1. Pij dużo płynów, najlepiej wodę, ale dobrze też korzystać z elektrolitów. Miej zawsze dostęp do wody. Napoje słodzone nie są najlepszym pomysłem. Im bardziej aktywnie fizycznie spędzasz  czas tym więcej płynów przyjmuj. 
 2. Jeśli możesz odpuść aktywność fizyczną do minimum. Jeśli Twoja praca tego wymaga, pamiętaj o przysługujących Ci prawach.
 3. Nie wychodź na słońce bez osłony głowy. Kapelusz czy czapka to podstawa.
 4. Krem z filtrem – nawet nie próbuj bez niego wyjść. Jeśli ryzyko raka nie robi na Tobie wrażenia, to ryzyko szpecących przebarwień  czy blizn po oparzeniu pewnie już tak. 
 5. Dieta lekkostrawna, pamiętaj, że jedząc owoce czy warzywa niechcący się nawadniasz.
 6. Klimatyzacja – zbawienie i niebezpieczeństwo. Ustaw ją najlepiej tylko o kilka stopni mniej, niż temperatura na zewnątrz. Unikniesz wtedy szoku i prawdopodobnie przeziębienia.
 7. Wiatrak – nie kieruj go bezpośrednio na siebie. Jak wyżej uchroni Cię to przed niepotrzebną chorobą.
 8. Ubiór – zapomnij o poliestrach. Postaw na wygodnie i przewiewne ubrania. Bawełna i len to twoi sprzymierzeńcy. 
 9. W domu zastosuj taktykę z południowych  krajów – zasłonięte firany, spuszczone żaluzje i przede wszystkim zamknięte okna. Wietrz dopiero po zachodzie słońca lub o świcie.
 10. Gdy w domu nie da się wytrzymać, idź na spacer. Ale niech to będzie wyjście do parku, na basen (osłonięty od słońca) lub gdy nie masz innego wyjścia spędź czas w klimatyzowanych centrach handlowych.
 11. Nie zapomnij także o swoich zwierzakach, one cierpią równie mocno.